راهنما:فهرست/تنظیمات و نگهداری حساب کاربری

From ویکی‌ادبیات
Jump to: navigation, search
الگو:Sec link

هرچند برای خواندن مقالات ویکی‌ادبیات نیازی نیست که حساب کاربری داشته باشید؛ اما ازآنجاکه از مرحلۀ ویرایش کردن به بعد در ویکی‌ادبیات لازم است که حساب کاربری داشته باشید، بازکردن حساب کاربری در ویکی‌ادبیات و انجام ویرایش‌ها پس از ورود به سامانه، به‌دلیل مزایایی که دارد، به‌طور کلی به همهٔ کاربران ویکی توصیه می‌شود.

قطع دسترسی

گاهی کاربری اقدام به خرابکاری در ویکی می‌کند که در آن صورت دسترسی آن حساب کاربری برای مدتی از یک روز تا همیشه بسته خواهد شد. در حالت دیگر، افراد بدون ورود به حساب کاربری اقدام به خرابکاری در ویکی می‌کنند. اگر این حالت تداوم پیدا کند، مدیران ویکی‌ادبیات، امکان دسترسی آن فرد را به ویکی از طریق شناسایی نشانی یا نشانی‌های IP مورد استفادهٔ او قطع می‌کنند. ممکن است شما از مدرسه یا دانشگاه به اینترنت دسترسی داشته باشید و نشانی‌های IP دانشگاه شما به‌همین دلیل دسترسی به ویکی‌ادبیات را نداشته باشند. در این حالت اگر شما یک حساب کاربری در ویکی داشته باشید، می‌توانید از مدیران بخواهید که این قطع دسترسی را فقط محدود به افرادی بکنند که بدون استفاده از حساب کاربری، در ویکی‌ادبیات خرابکاری می‌کنند و به این ترتیب، دسترسی شما به ویکی‌ادبیات مجدداً برقرار می‌شود. توجه کنید که اگر دسترسی نشانی‌های IP محل فعالیت شما به ویکی‌ادبیات قطع شده باشد ممکن است برای ساختن حساب کاربری هم دچار مشکل شوید؛ در آن صورت می‌توانید:

 • حساب کاربری را وقتی در منزل هستید بسازید و در محل کار با آن وارد سامانه شوید.
 • از دوست قابل اطمینانی که به ویکی دسترسی دارد بخواهید برای شما حساب کاربری بسازد و نام کاربری و کلمهٔ عبور را به شما بگوید. سپس به سامانه وارد شوید و کلمهٔ عبور خود را تغییر دهید.

خلاصهٔ توانایی‌های کاربران دارای حساب کاربری

خلاصهٔ مزایا

 • استفاده از نام کاربری دلخواه‌تان برای ویرایش کردن؛ به شرطی که کلمهٔ مناسبی باشد و قبلاً توسط دیگری ثبت نشده باشد.
 • دسترسی به فهرستی از مشارکت‌هایتان از طریق صفحهٔ مشارکت‌های من.
 • داشتن صفحهٔ کاربری شخصی.
 • استفاده از صفحهٔ پیگیری‌های من برای دنبال کردن مقالات دلخواه خود.
 • توانایی شخصی‌سازی کردن ظاهر ویکی‌ادبیات.
 • داشتن حق رأی در نظرخواهی‌ها و انتخابات.
 • پنهان شدن نشانی اینترنتی (آی‌پی) شما از دیگران.

توضیح مزایا

وقتی شما برای خودتان یک حساب کاربری بسازید نام کاربری دلخواه خودتان را انتخاب می‌کنید (البته به‌شرط آنکه قبلاً توسط دیگری ثبت نشده باشد) به این ترتیب، پس از ورود به سامانه، تمام ویرایش‌هایی که انجام می‌دهید به نام شما ثبت خواهد شد. سپس شما می‌توانید تمام فعالیت‌هایی که در ویکی‌ادبیات کرده‌اید را از طریق صفحهٔ «مشارکت‌های من» My Contributions بررسی کنید (دیگران نیز قادر خواهند بود فعالیت‌های شما را ببینند و به توانایی‌های شما پی‌ببرند).

شما یک صفحهٔ کاربری دائمی برای خودتان خواهید داشت که در آن می‌توانید کمی از خودتان بنویسید، یکی دو عکس از خودتان بگذارید، یا پیوندهایی به صفحاتی از ویکی که مدام به آن‌ها سر می‌زنید در صفحهٔ کاربری خود قرار دهید. ویکی‌ادبیات ارائه کنندهٔ فضای رایگان در اینترنت نیست اما به شما اجازه می‌دهد که مطالب مرتبط با ویکی را در صفحهٔ شخصی خود به‌دلخواه خود نمایش دهید.

علاوه‌بر این، شما یک صفحهٔ بحث کاربری هم خواهید داشت که سایر کاربران می‌توانند از آن طریق برای شما پیام بفرستند، که در این صورت وقتی شما دوباره به ویکی مراجعه کنید از درج این پیام به‌طور خودکار مطلع خواهید شد. غیر از ارسال پاسخ به پیام‌ها شما راه دیگری نیز برای ارتباط با کاربران دارید و آن استفاده از پست الکترونیکی است. ویکی‌ادبیات به شما این امکان را می‌دهد که از کاربران نامه‌های الکترونیکی دریافت کنید، بدون اینکه آن‌ها نشانی رایانامه شما را بدانند. کافی است شما این گزینه را در بخش «ترجیحات من» فعال کنید، تا کاربرهای دیگر، با مراجعه به صفحهٔ کاربری شما و کلیک کردن روی پیوند «رایانامه به این کاربر» با شما در تماس باشند.

پیدا و پنهان

لازم نیست که شما اسم واقعی خود را در ویکی اعلام کنید، با درج نام‌خانوادگی و شمارۀ تماس می‌توانید یک حساب کاربری، در ویکی‌ادبیات خواهید داشت و دیگران شما را به آن شکل شناسایی می‌کنند. ازآنجاکه بدون ورود به سامانه نمی‌توانید در ویکی‌ادبیات ویرایش کنید، با ورود به سامانه باعث می‌شوید که ویرایش‌های خوب شما ثبت شده و به‌صورت سابقه‌ای درآید که باعث اعتماد بیشتر کاربران به شما می‌شود. کاربرهای کهنه‌کار ویکی‌ادبیات هم به کاربران تازه‌کاری که حساب کاربری می‌سازند راحت‌تر اعتماد می‌کنند.

توجه کنید که ویکی‌ادبیات همیشه درمعرض خرابکاری، ویرایش‌هایی با هدف تبلیغات واز این دست معضلات ‌است؛ بنابراین همیشه نیاز است که اطلاعاتی که در ویکی‌ادبیات نوشته شده، از لحاظ صحت و سقم بازبینی شود. سوابق مثبت شما در ویرایش ویکی‌ادبیات که پس از ورود شما به سامانه در صفحهٔ «مشارکت‌های من» دیده می‌شود، باعث می‌شود که شما به‌عنوان یک منبع موثق و معتبر شناخته شوید.

وقتی شما وارد سامانه نشوید، فقط قادید بخوانید و تمایل شخصی یا نیاز متن به ویرایش‌های لازم را پاسخ ندهید؛ ولی اگر وارد سامانه شوید، ویرایش‌هایتان با نام کاربری شما و به نام خودتان ثبت می‌شود و حس مفید و مؤثربودن را خواهید یافت. ضمن‌اینکه در آن صورت، نشانی IP شما فقط در پایگاه اطلاعات داخلی ویکی‌ادبیات ثبت می‌شود. دربارهٔ سیاست‌های ویکی‌ادبیات در حفظ اطلاعات شخصی‌تان در این صفحه اطلاعات کافی می‌خوانید. به‌طور خلاصه وقتی شما با نام کاربری‌تان وارد سامانه شوید، در ویرایش‌هایی که انجام می‌دهید اطلاعات کمتری دربارۀ خود علنی می‌کنید (چون نشانی IP تان پنهان می‌ماند) توجه کنید که سیاست حفظ اسرار ویکی‌ادبیات برحسب اینکه شما در چه کشوری زندگی می‌کنید، ویرایش‌های شما در ویکی‌ادبیات چقدر مثبت (یا منفی و خرابکارانه) بوده و نوع دسترسی شما به اینترنت چگونه بوده، اثرات متفاوتی خواهد داشت، ضمن اینکه فناوری و سیاست‌های ویکی‌ادبیات ممکن است تغییر کنند.

گزینه‌های بیشتر هنگام ویرایش

نرم‌افزار مدیاویکی که سایت ویکی‌ادبیات براساس آن استوار شده‌ است، قابلیت‌های بیشتری را در اختیار کاربرانی می‌گذارد که با حساب کاربری خود وارد سامانه می‌شوند. مثلاً، این کاربران قادرند در مواقع لازم ویرایش‌های خود را به‌صورت ویرایش جزئی علامت‌گذاری کنند، ازاین‌روست که امکان ویرایش را به کابرانی که وارد سامانه نمی‌شوند، نمی‌دهد؛ چون ممکن است چندین کاربر با یک نشانی IP در ویکی‌ادبیات ویرایش کنند و امکان برقراری اعتماد به آن‌ها وجود نخواهد داشت.

گزینهٔ دیگری که کاربران فعال ویکی‌ادبیات از آن بسیار بهره می‌برند، «فهرست پیگیری‌ها» my watchlist است. وقتی شما صفحه‌ای را در ویکی‌ادبیات می‌خوانید، می‌توانید آن را به فهرست پیگیری‌های خود اضافه کنید. این کار با کلیک کردن روی سربرگ «پیگیری» watch در بالای صفحه انجام می‌شود که فقط برای کاربرانی نمایش داده می‌شود که به سامانه وارد شده‌اند. به این ترتیب شما با مراجعه به صفحهٔ «فهرست پیگیری‌های من» می‌توانید از تغییرات انجام شده در تمام صفحاتی که پیگیری شان می‌کنید به‌طور یک‌جا با خبر شوید، بدون آنکه مجبور باشید به هریک از صفحات دلخواهتان مراجعه کنید.

همچنین برای آنکه ساختار ویکی‌ادبیات حفظ شود، فقط کاربرهایی که به سامانه وارد شده‌اند اجازهٔ ساختن یا تغییر دادن نام صفحات را دارند. به‌علاوه این کاربران اجازه دارند در ویکی‌ادبیات تصویر یا پرونده‌های صوتی بارگذاری کنند.

دست آخر اینکه کاربران ویکی‌ادبیات می‌توانند از امکاناتی موسوم به User Script استفاده کنند، که به آن‌ها امکان می‌دهد برخی کارهای تکراری را فقط با یک کلیک به‌صورت اتوماتیک انجام دهند و به این شکل توانایی‌ها و اثرگذاری خود در ویکی‌ادبیات را افزایش بخشند.

ترجیحات من

پرونده:PREFRENCE FA.png
نوار بالای صفحه کاربرها

صفحهٔ ترجیحات که دکمه‌اش در بالای صفحه نمایش دیده می‌شود. در عنوان زیر مجموعه‌هایش به وضوح نحوه خصوصی‌سازی ویکی‌ادبیات بیان شده‌ است.

ویکی‌ادبیات به کاربرانی که به سامانه وارد شده‌اند اجازه می‌دهد که از طریق صفحهٔ ویژه:ترجیحات تنظیمات دلخواه خود را بر نرم‌افزار مدیاویکی اعمال کنند تا ویکی‌ادبیات به‌شیوه‌ای که می‌خواهند برایشان به‌نمایش درآید. به‌عنوان مثال، یک کاربر از این طریق قادر است

 • امضای شخصی خودش را تنظیم کند
 • ابعاد جعبهٔ ویرایش را تغییر دهد
 • رنگ‌بندی ظاهری ویکی‌ادبیات را متفاوت سازید
 • ابزارهای ویرایشی و کمکی را نصب کنید

امکانات مدیریتی

مدیران ویکی‌ادبیات قادرند صفحات را حذف یا احیا کنند با قفل کردن صفحات از ویرایش آن‌ها توسط افراد خرابکار جلوگیری کنند، صفحات قفل‌شده را ویرایش و دسترسی کاربران خرابکار را به ویکی‌ادبیات قطع کنند. درواقع آن‌ها نظرات کاربران ویکی‌ادبیات در صفحاتی مثل ویکی‌ادبیات:رای‌گیری برای حذف را عملی می‌کنند.

فقط کاربرانی که به سامانه وارد می‌شوند ممکن است در ویکی‌ادبیات مدیر شوند. به‌طورکلی، کاربرانی که چندین ماه متوالی به‌طور مثبت در ویکی‌ادبیات به ویرایش پرداخته و ١٠٠ مقاله ویرایش کرده باشند، برای مدیریت در ویکی‌ادبیات نامزد می‌شوند. جزئیات بیشتر را در این صفحه بخوانید. اگر شما یک کاربر طولانی‌مدت ویکی‌ادبیات هستید و می‌خواهید مدیر شوید به این صفحه سری بزنید.

حذف حساب کاربری

حذف حساب کاربری در ویکی‌ادبیات، به‌دلیل لزوم حفظ مشارکت‌های کاربران غیرممکن است؛ زیرا حذف حساب، امکان ایجاد آن نام کاربری را برای شخص دیگری فراهم ساخته و آن شخص می‌تواند ادعای مالکیت متون نوشته شده توسط شخص قبلی را بنماید.

همچنین نگاه کنید به