ویکی‌ادبیات:ناوبری پایه

From ویکی‌ادبیات
Jump to: navigation, search

ناوبری پایه در ویکی ادبیات

مقالات در ویکی ادبیات به همدیگر پیوند شده‌اند. وقتی شما متنی را به این صورت می‌بینید، به این معنی است که با کلیک کردن روی آن بخش از متن، شما به یک مقاله دیگر در ویکی ادبیات هدایت خواهید شد. معمولاً این پیوند‌ها به این منظور ایجاد می‌شوند که یک مقاله به جای آن‌که هر کلمه یا عبارت را به‌طور مفصل بشکافد، به مقالهٔ دیگری که به‌طور ویژه در آن باره است پیوند می‌دهد. به این ترتیب شما همیشه فقط یک کلیک با دانستن جزئیات آن موضوع فاصله دارید.

غیر از پیوندهایی که در لابه‌لای متن مقالات می‌بینید، معمولاً مقالات ویکی ادبیات پیوندهای دیگری را نیز شامل می‌شوند. در پایان مقالات ویکی ادبیات، معمولاً پیوندهایی به مقالات دیگری دیده می‌شود که با موضوع اول ارتباط دارند. همچنین در انتهای خیلی از مقالات پیوندهایی به سایت‌های دیگر (خارج از ویکی ادبیات) داده می‌شود که به عنوان منبع متن مقاله مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در پایین مقالات نیز پیوندهایی دربارهٔ «رده‌هایی» که مقاله به آن تعلق دارد می‌بینید.

شما هم می‌توانید پیوندهای مرتبط را به مقاله اضافه کنید، و به این ترتیب به رشد دانش‌نامه کمک کنید.

صفحۀ اصلی

در صفحۀ اصلی ویکی ادبیات معمولاً پیوندهایی به رده‌ها، ورودی‌ها، و خلاصه‌ای از یک یا چند مقاله را می‌بینید. رده‌ها روشی برای طبقه‌بندی و ساختارمند کردن دانش موجود در مقالات ویکی ادبیات هستند. ورودی‌ها، درست مانند صفحهٔ اصلی، خلاصه‌ای از مقالات مرتبط به هم را ارائه می‌کنند؛ بنابراین می‌توانید انتظار داشته باشید که در ورودی پزشکی، خلاصه‌ای از مقالات جدید یا کامل‌شدهٔ مربوط به پزشکی را ببینید، و از همان طریق به اصل مطالب دست‌رسی پیدا کنید.

نمایه‌ها

ویکی ادبیات مجموعه‌ای از مقالات بسیار زیاد در زمینه‌های مختلف شعر و ادبیات داستانی معاصر ایرانیان را شامل می‌شود. برای این که شما بتوانید جواب سوالات خود را از میان این حجم بزرگ دانش پیدا کنید، فهرست‌ها و نمایه‌هایی در ویکی ادبیات ایجاد شده‌اند. به عنوان مثال فهرست مقالات راهنمای ویکی ادبیات شما را در دست‌رسی به راهنمایی‌ها لازم در مورد ویکی ادبیات یاری می‌رساند.

رده‌ها

همان‌طور که پیش‌تر یاد آور شدیم، هر مقاله در یک یا چند ردهٔ اصلی طبقه‌بندی می‌شود که به صورت پیوندهایی در پایین مقاله مشخص می‌شود. با کلیک روی این پیوندها می‌توانید مقالات دیگری که در آن رده قرار دارند را پیدا کنید، و به این ترتیب مقالات مختلفی که به هم مرتبط هستند را بخوانید. به‌علاوه هر رده در یک ساختار درختی قرار دارد، یعنی ممکن است خودش زیررده‌هایی داشته باشد، یا خودش شاخه‌ای از ردهٔ بزرگ‌تری باشد. با این حساب می‌توانید به گستره‌های دیگری از دانش نیز به سادگی دست پیدا کنید. درواقع شما می‌توانید این کار را همین الآن شروع کنید!

سایر ابزارهای ناوبری

نوار کناری

در سمت راست همهٔ صفحات ویکی ادبیات یک نوار کناری (Sidebar) وجود دارد. پیوندهای اصلی به چند صفحهٔ مهم در ویکی ادبیات را در این قسمت بیابید و از آن‌ها برای گشتن در ویکی ادبیات استفاده کنید. این پیوندها به شرح زیر هستند:

  • صفحهٔ اصلی - شما را به صفحهٔ اصلی ویکی ادبیات می‌برد.
  • ورودی کاربران - این صفحه یک ورودی است.
  • تغییرات اخیر - فهرست آخرین تغییراتی را که توسط کاربران در مقالات ویکی ادبیات ایجاد شده است نشان می‌دهد.
  • مقالۀ تصادفی - یک مقاله را به طور تصادفی انتخاب می‌کند و به شما نشان می‌دهد.
  • راهنما - شما را به صفحهٔ اصلی راهنمای ویکی ادبیات هدایت می‌کند.

جعبه ابزار

در سمت راست همهٔ صفحات ویکی ادبیات، یک جعبهٔ ابزار می‌بینید که حاوی پیوندهایی به شرح زیر است:

  • پیوندهای به این صفحه - فهرستی از مقالاتی را نشان می‌دهد که به مقالهٔ فعلی ارجاع می‌کنند.
  • بارگذاری پرونده - شما را به صفحه‌ای هدایت می‌کند که از طریق آن می‌توانید در ویکی ادبیات پرونده‌ای (نظیر یک تصویر یا یک پروندهٔ صوتی) بارگذاری کنید.
  • صفحات ویژه - شما را به فهرستی از چندین پیوند هدایت می‌کند که هرکدام رابط شما به یک صفحهٔ ویژه در ویکی ادبیات هستند. برخی از صفحات ویژه عبارت‌اند از صفحهٔ فهرست کاربران، صفحهٔ تغییرات اخیر و صفحهٔ ترجیحات شما.

سربرگ‌های بالای صفحات

در بالای صفحات ویکی ادبیات تعدادی سربرگ به نمایش در می‌آید که هرکدام متنی کوتاه در خود جای می‌دهد. در بالای همین صفحه که مشغول خواندنش هستید، متن این زبانه‌ها به‌ترتیب «صفحهٔ پروژه»، «بحث» و غیره است.

هر مقاله یک صفحه در ویکی ادبیات را به خود اختصاص می‌دهد. به علاوه برای هر مقاله یک صفحهٔ بحث هم به‌طور خودبه‌خود ایجاد می‌شود، تا کاربران اختلاف نظرهای خود راجع به متن مقاله را در آن حل و فصل کنند، یا پیشنهاد تغییرات اساسی در متن را در آن‌جا مطرح کنند و به مشورت بپردازند.

آخرین سربرگ در بالای صفحات یکی از عناوین «پی‌گیری» یا «توقف پی‌گیری» را دارد. اگر مقاله‌ای را قبلاً به فهرست پی‌گیری‌های خود اضافه کرده‌باشید، با کمک گزینهٔ «توقف پی‌گیری» می‌توانید آن را از این فهرست خارج کنید. گزینهٔ «پی‌گیری» هم به شما این امکان را می‌دهد که مقاله‌ای را به فهرست تعقیبات خود اضافه کنید، تا اگر کاربر دیگری تغییری در آن ایجاد کرد، از طریق صفحهٔ «فهرست پی‌گیری‌های من» مطلع شوید. (توجه داشته باشید، که تنها اگر در ویکی ادبیات حساب کاربری ایجاد کرده باشید، و وارد حساب کاربری‌تان شده باشید، گزینهٔ پی‌گیری و سیستم فهرست پی‌گیری‌ها فعال خواهند شد.)

گاهی اوقات به‌جای گزینهٔ «ویرایش» سربرگ دیگری با نام «نمایش مبدأ» دیده می‌شود. در این حالت شما اجازۀ ویرایش کردن آن صفحه را ندارید. معمولاً مقالاتی که ویرایش کردنشان باعث اختلال در ویکی ادبیات می‌شود، یا مقالاتی که به دفعات توسط افراد خراب‌کار ویرایش شده‌اند، توسط مدیران ویکی ادبیات قفل ‌می‌شوند تا از خراب‌کاری‌های بعدی جلوگیری شود.

امکانات کاربری

تقریباً تمام کاربران دائم یا حرفه‌ای ویکی ادبیات برای خودشان یک حساب کاربری ایجاد می‌کنند تا با کمک آن از خدمات بیشتری در ویکی ادبیات بهره‌مند گردند.

شما نیز می‌توانید با انتخاب نام و کلمۀ عبور مناسب، یک حساب کاربری در ویکی ادبیات برای خود ایجاد کنید. پس از وارد شدن به ویکی ادبیات با حساب کاربری خودتان، در بالای صفحهٔ گزینه‌های جدیدی می‌بینید شامل «مشارکت‌های من»، «فهرست پی‌گیری‌های من» و «ترجیحات من». از طریق این پیوندها می‌توانید گزارشی از عملکرد خودتان در ویکی ادبیات را ببینید، فهرستی از مقالاتی را که دنبال می‌کنید مشاهده کنید، یا تنظیمات شخصی دل‌خواه خود را در ویکی ادبیات اعمال کنید، تا ویکی ادبیات به شیوهٔ دل‌خواه شما به نمایش درآید.