ویکی‌ادبیات:جستجو

From ویکی‌ادبیات
Jump to: navigation, search

این صفحه اطلاعات نسبتاً مفصلی دربارهٔ جست‌وجو کردن در ویکی ادبیات با استفاده از موتور جست‌وجوی خود ویکی ادبیات، یا با استفاده از موتورهای جست‌وجوی اینترنتی مانند گوگل در اختیار شما می‌گذارد.

جست‌وجو در ویکی ادبیات

در سمت راست صفحه، جعبهٔ متنی وجود دارد که بالای آن عبارت جست‌وجو شود و در زیر آن کلیدهای برو و جست‌وجو شود نوشته شده‌اند. در ویکی ادبیات همیشه با دیدن نتایج جست‌وجو تنها دو قدم فاصله دارید:

  1. کلمه مورد نظر خود را در قسمت جست‌وجو در سمت راست صفحه وارد کنید.
  2. دکمهٔ «برو» یا «جست‌وجو» را بزنید. (یا دکمهٔ Enter را روی صفحه‌کلید فشار دهید)

تفاوت این دو دکمه در آن است که کلیک کردن روی دکمهٔ جست‌وجو همیشه شما را به صفحه‌ای می‌برد که در آن فهرست تمامی نتایج جست‌وجو وجود دارد، اما کلیک کردن روی دکمهٔ «برو» باعث می‌شود که ویکی ادبیات تلاش کند اگر صفحه‌ای دقیقاً با همان نامی که وارد کردید وجود دارد، شما را مستقیماً به آن صفحه هدایت کند، و در غیر این صورت نتایج جست‌وجوی آن عبارت در صفحات ویکی ادبیات را به شما نشان بدهد.

جست‌وجوی بهینه در ویکی ادبیات

مهم‌ترین نکته جست‌وجو این است که: تنها به دنبال واژه‌های داخل علامت نقل قول نگردید. ابتدا جست‌وجوی خود را بدون این علامت انجام دهید. اگر نتیجهٔ خوبی به دست نیاوردید، چند واژه خارج از علامت نقل قول قرار دهید یا چند تا بیشتر اضافه کنید تا عبارت جست‌وجو محدودتر شود.

کلمات متداول

از جست‌وجو کردن کلماتی که به‌طور متداول استفاده می‌شوند (مانند «که»، «است»، «صفحه» و غیره) پرهیز کنید. برای جست‌وجوی بهتر دربارهٔ این کلمات، یکی دو کلمهٔ دیگر هم به جست‌وجوی خود اضافه کنید (مثلاً «صفحهٔ گرامافون» را جست‌وجو کنید، تا راجع به آن مطالبی پیدا کنید)

نویسه‌های ویژه

در هنگام جست‌وجو به نویسه (کاراکتر)های ویژه باید دقت کنید. به عنوان مثال، ممکن است جست‌وجو کردن «خانه خدا» نتیجه‌ای دربرنداشته باشد، چون مقالهٔ مرتبط با این موضوع با عنوان «خانهٔ خدا» ایجاد شده‌است. (به نویسهٔ «ٔ» در کلمهٔ «خانهٔ» دقت کنید) هم‌چنین اگر از صفحه‌کلید غیر استاندارد استفاده کنید، در پیدا کردن مقالات با استفاده از کلماتی که در آن‌ها حروف «ک» و «ی» وجود دارد دچار مشکل خواهید شد. (صفحه‌کلیدهای غیر استاندارد به جای «ک» نویسهٔ «ك» و به جای «ی» نویسهٔ «ي» را وارد می‌کنند، که این دو نویسه متعلق به زبان عربی هستند و در ویکی ادبیات استفاده نمی‌شوند.)

فضای نام جستجو

مقالات در ویکی ادبیات در چندین فضای نام طبقه‌بندی شده‌اند. بیشتر مطالب در فضای نام اصلی قرار دارند، اما برای جست‌وجو کردن الگوها، رده‌ها یا تصاویر، باید در فضای نام خودشان جست‌وجو کنید. کاربرانی که با حساب کاربری خود به ویکی ادبیات وارد شده‌اند می‌توانند در صفحهٔ ترجیحات خودشان، تعیین کنند که ویکی ادبیات به‌طور پیش‌فرض کدام فضای نام را برای آن‌ها جست‌وجو کند. جست‌وجوهای کاربرانی که به سیستم ویکی ادبیات وارد نشده‌اند به‌طور پیش‌فرض در فضای نام اصلی صورت می‌گیرد، و برای جست‌وجوی سایر فضاهای نام، باید بعد از انجام اولین جست‌وجو، فضاهای نام دلخواه خود را در پایین صفحهٔ جست‌وجو علامت بزنند.

چه چیزی جست‌وجو می‌شود؟

موتور جستجوی ویکی ادبیات کد منبع صفحات ویکی را جستجو می‌کند (یعنی دقیقاً همان چیزی که وقتی صفحه را ویرایش می‌کنید می‌بینید) به این ترتیب شما می‌توانید محل استفادهٔ یک الگو را در صفحات ویکی‌پدیا با جستجو کردن دستور به‌کارگیری آن الگو جستجو کنید.

به علاوه توجه داشته باشید که از زمانی که یک صفحه تغییر داده می‌شود مدتی طول می‌کشد تا محتوای جدید آن در ویکی ادبیات قابل جستجو کردن باشد. علت این امر، فاصلهٔ زمانی بین نوبت‌های به‌روزرسانی موتور جستجوی ویکی ادبیات است.

موتورهای جست‌وجوی بیرونی

اگرچه موتورهای جستجوی بیرونی نسبت به موتور جستجوی خود ویکی ادبیات سریع‌تر عمل می‌کنند، اما استفاده از آن‌ها نیز محدودیت‌هایی دارد، از آن جمله این که:

  • موتورهای جستجوی بیرونی نیز مدتی زمان می‌خواهند تا تغییرات جدید یک مقاله را منعکس کنند.
  • گاهی اوقات جستجو کردن یک کلمه در این موتورهای جستجو باعث می‌شود تعداد زیادی صفحات آینه‌ای در نتایج جستجو نمایش داده شوند که همگی معادل هم هستند.

گوگل

یک موتور جستجوی شناخته شده‌است. بسیاری از راهنماهای قابل جستجو از اطلاعات این سایت استفاده می‌کنند و البته برای امانت‌داری عبارت «تغذیه شده توسط گوگل» را ذکر می‌کنند.

برای جستجوی ویکی ادبیات در گوگل می‌توانید از پیوند زیر استفاده کنید:

پیونددادن به جست‌وجوهای گوگل

گاهی اوقات پیش می‌آید که شما مثلاً در یک صفحهٔ بحث می‌خواهید به نتایج جستجوی یک عبارت در گوگل پیوندی بدهید. برای این کار کافی است که از دستور گوگل در ویکی ادبیات به صورت زیر استفاده کنید:

چیزی که می‌نویسید: [[google:Tipster]] چیزی که می‌بینید: google:Tipster

اگر می‌خواهید به نتیجه جستجوی ترکیبی از چند کلمه پیوند برقرار کنید، بین آن‌ها علامت + قرار دهید (مثلاً [[google:Black+House]] برای جستجو کردن Black و House به‌طور همزمان) و اگر می‌خواهید یک عبارت چند کلمه‌ای را جستجو کنید به جای استفاده از گیومه، باید بین کلمات آن خط تیره بگذارید (مثلاً [[google:White-House]] برای جستجو کردن «White House».)

یاهو!

برای جستجوی ویکی ادبیات در یاهو می‌توانید از پیوند زیر استفاده کنید:

جستارهای وابسته