ویکی‌ادبیات:خوش آمدید

From ویکی‌ادبیات
Jump to: navigation, search

ویکی‌ادبیات دانشنامه‌ای است که با همکاری خوانندگانش نوشته می‌شود. این وبگاه ویکی است؛ یعنی هر کاربر تأییدشده‌ای، از جمله خود شما می‌توانید با کلیک کردن روی پیوند ویرایش که در همهٔ مقالات می‌آید، آن را ویرایش کنید.

گشت‌وگذار در ویکی‌ادبیات

ویکی‌ادبیات اطلاعات زیادی دربارهٔ شعر و ادبیات داستانی معاصر ایرانیان دارد. برای آزمایش به صفحهٔ اصلی بروید، موضوعی را که برایتان جذاب است را انتخاب و شروع به کندوکاو کنید. در بالای هر صفحه نیز قسمتی برای جست‌وجو قرار دارد تا بتوانید اطلاعات را به‌سرعت پیدا کنید.

اگر چیزی را خواندید و به‌واقع برایتان جالب بود، یادداشتی در قسمت صفحهٔ بحث مقاله بنویسید. برای این کار، اول پیوند بحث را انتخاب کنید (در نوار بالای صفحه به‌دنبال آن بگردید) تا به صفحهٔ بحث بروید. سپس ویرایش را در صفحهٔ بحث انتخاب کنید. آگاهی از نظر شما مایهٔ خوش‌حالی ماست.

اگر ما به موضوعی نپرداخته‌ایم یا برای پیداکردن چیزی دردسر دارید، در درخواست راهنمایی بپرسید یا موضوع را به فهرست مقالات درخواستی اضافه کنید.

الگو:آموزش‌های تعاملی

رجوع شود به: ویکی‌ادبیات:اکتشاف

ویرایش

هر کاربر تأییدشده‌ای می‌تواند صفحات ویکی‌ادبیات را ویرایش کند. کافی است پیوند ویرایش را در بالا یا پایین صفحه‌ای که فکر می‌کنید نیازمند ویرایش است انتخاب کنید. صلاحیت خاصی لازم نیست. برای تمرین این کار، بدون ریسک خراب کردن یک مقالهٔ واقعی، سری به صفحۀ تمرین بزنید. جایی که می‌توانید هر چقدر دلتان می‌خواهد تمرین ویرایش کنید. برای تمرین ویرایش یک صفحهٔ موجود، آن را در «صفحۀ تمرین» کپی کنید. اگر می‌خواهید بیشتر بدانید، خودآموز ویکی‌ادبیات و کارت راهنما را ببینید تا اطلاعات ضروری برای اعضای این پروژه را یاد بگیرید.

یک راه ساده برای کمک، استفاده از ویکی‌ادبیات است، درست مانند هر دانشنامهٔ دیگر؛ با این تفاوت که هر وقت به ایرادی برخوردید -مثلاً به یک غلط املایی یا یک جملهٔ نامفهوم- پیوند «ویرایش این صفحه» را انتخاب کنید و درستش کنید. در ویرایش صفحه‌ها جسور باشید. هرگونه بهبودی را اعمال کنید. زیاد نگران اشتباه کردن نباشید. اشتباه‌های کوچک را همیشه می‌توانید بعدتر اصلاح کنید یا دیگران اصلاح کنند. شاید این مسئله کمی ترسناک به نظر برسد. برای توضیح دلیل عملی بودن این سیستم، پاسخ به پرسش‌های رایج را ببینید. ویکی‌ادبیات به‌دلیل اضافه‌شدن مقالات جدیدی که کسانی مثل شما می‌نویسند، درحال رشد است. شما می‌توانید مقاله‌ای تازه را شروع کنید یا یکی از مقالات موجود را انتخاب کرده، بخشی جدیدی به آن اضافه کنید.

بهتر است نگاهی به سیاست‌ها و توصیه‌های ما بیاندازید. به‌خصوص سیاست بیان حداکثریِ دیدگاه‌ها که به‌این‌معناست که مقالات نباید جانبدارانه باشند و باید دیدگاه‌های مختلف دربارهٔ موضوع را منصفانه و دلسوزانه بیان کنند. اگر متوجه شدید که تغییرات شما را اصلاح یا حذف می‌کنند، برای پیداکردن علت، بحث خودتان و صفحهٔ بحث مقاله را ببینید. تمام مشارکت‌ها در ویکی‌ادبیات تحت اجازه‌نامهٔ مستندات آزاد گنو (GFDL) منتشر می‌شوند. این اجازه‌نامه قابلیت توزیع آزاد ویکی‌ادبیات را برای همیشه تضمین می‌کند (برای اطلاع بیشتر مطالب صفحهٔ حقوق تکثیر را بخوانید).

به ما بپیوندید

اگر می‌خواهید دائم ویرایش کنید، درست کردن حساب مزایایی دارد. اگر می‌خواهید عضو شوید برای خودتان حساب و نام کاربری ایجاد کنید.

مراجعات

اطلاعات عمومی و راهنماها

شهروندی در ویکی‌ادبیات

گوشهٔ آموزشی

کندوکاوهای عمیق‌تر

اجتماع ویکی‌ادبیات