صفحهٔ اصلی

From ویکی‌ادبیات
Jump to: navigation, search

به ویکی‌ادبیات خوش آمدید
دانشنامۀ مجازی شعر و ادبیات داستانی معاصر ایرانیان
با ۴۳۴ مقاله به‌زبان فارسی.
مقالهٔ برگزیده

سیدجلال آل‌احمد (۲آذر۱۳۰۲ در تهران و ۱۸شهریور۱۳۴۸ در اَسالِمِ گیلان)، روشن‌فکر، داستان‌نویس، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار، فعال سیاسی، مستندنگار، جستارنویس، مترجم، معلم و مدرس دانشگاه بود.

* * * * *

از نگاه جمهور اهالی ادبیات، آل‌احمد از نویسندگان مؤثر و جریان‌ساز ادبیات معاصر بود. نثر و نظر آل‌احمد محل بحث‌های پردامنه‌ای بین روشن‌فکران و نویسندگان بوده است. از همین روی، دیدگاه‌های آل‌احمد و سبک نویسندگی وی، موافقان و مخالفان بسیاری داشت. بخشی از این دیدگاه‌های متنوع دربارۀ وی در کتاب یادنامۀ جلال آل‌احمد بازتاب داده شده است.
آل‌احمد در خانواده‌ای پرجمعیت و پس از تولد هفت دختر به‌دنیا آمد. پدر وی آیت‌الله سیداحمد طالقانی از مجتهدان دوران بود. پدر آل‌احمد با اصلاحات دورۀ پهلوی اوّل بر سر مهر نبود. به‌همین‌دلیل در دستگاه اداری‌حقوقی زمان وارد نشد و به‌تعبیر آل‌احمد ترجیح داد «آقای محل» باقی بماند. پدر انتظار داشت که جلال وارد بازار کار شود؛ ولی آل‌احمد دور از چشم پدر به تحصیل پرداخت. در مدرسهٔ شبانه دیپلم گرفت و بعد از «دانش‌سرای عالی» دانش‌آموخته شد. او سال‌ها معلم بود و برخی از داستان‌های جلال از تجربه‌های معلّمی او نیرو می‌گرفت... (ادامه)

 مقاله‌های برگزیده

یادبودها

امروز: دوشنبه، ۴ تیر ۱۴۰۳ هجری خورشیدی، برابر ۲۴ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی و ۱۸ ذی‌الحجّه ۱۴۴۵ هجری قمری

نزاع خیر و شر بین ادیبان
و صدور قطعنامه در نخستین
کنگرهٔ نویسندگان ایران
[۱][۲]
  • روز ملی‌شدن شرکت‌های بیمه
زادروزها
  • ۱۳۲۳ - اصغر الهی (داستان‌نویس) - مشهد
  • ۱۳۲۷ - فتح‌الله بی‌نیاز (داستان‌نویس) - خوزستان
  • ۱۳۴۴ - هیوا مسیح (شاعر) - شیروانِ خراسان
  • ۱۳۴۷ - شمس آقاجانی (شاعر) - بابلسر
درگذشت‌ها
  • ...
رویدادها