ویکی‌ادبیات:پنج بنیاد

From ویکی‌ادبیات
Jump to: navigation, search

سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی‌ادبیات می‌توانند در پنج اصل بنیادین خلاصه شوند:

Blue pillar ویکی‌ادبیات یک دانش‌نامه است که ویژگی‌های دانش‌نامه‌های عمومی و تخصصی و سال‌نامه‌ها را در خود ترکیب کرده‌ است. ویکی‌ادبیات نه یک فرهنگ واژگان، نه سکوی سخن‌رانی، نه روزنامه، نه یک فضای وبلاگ‌نویسی، نه ارائه‌کنندهٔ فضای برخط رایگان، نه محل یادگاری‌نویسی، نه تمرین آنارشیسم و دموکراسی و نه یک لینک‌دانی است. تجربه‌ها و دیدگاه‌های شخصی نیز جایی در ویکی‌ادبیات ندارند. سیاست منع تحقیق دست‌اول باید مدنظر همهٔ ویرایشگران باشد. مقاله‌ها نباید شامل نظریه‌ها، داده‌ها، عبارت‌ها، مفاهیم، استدلال‌ها یا عقایدی باشند که تابه‌حال در هیچ‌جا منتشر نشده‌اند. تمام توجه ویراستاران باید بر دقت، صحت و درستی مقالات متمرکز باشد.
Green pillar ویکی‌ادبیات مایل به طرح حداکثری دیدگاه‌هاست.؛ یعنی ما در ویکی‌ادبیات کوشش بر آن داریم تا مقالات تنها یک دیدگاه خاص را تبلیغ نکنند، بلکه به تمام دیدگاه‌ها دربارهٔ هر موضوع بپردازند. گاهی این کار مستلزم بیان‌کردن چندین دیدگاه مختلف و گسترش هریک به حد کافی است تا کاربر بداند هر دیدگاه از کدام منبع می‌آید و هیچ دیدگاهی نباید به‌عنوان «حقیقت محض» یا «بهترین دیدگاه» معرفی شود. برای رسیدن به چنین هدفی، آوردن منابع معتبر و قابل استناد در هر جای ممکن و به‌خصوص در موضوع‌های محل اختلاف، ضروری است. وقتی اختلاف‌ نظری پیش آید، یک دوره دست‌کشیدن از ویرایش‌های اختلاف‌برانگیز اعلام می‌شود، مقاله برچسب {{درستی}} یا {{بی‌طرفی}} می‌خورَد و جزئیات اختلاف‌برانگیز در صفحهٔ بحث به گفت‌وگو گذاشته می‌شوند و به اختلاف‌ها رسیدگی می‌شود.
Yellow pillar ویکی‌ادبیات یک محتوای آزاد است که هرکسی می‌تواند آن را تغییر دهد، ویرایش کند، استفاده کند و توزیع کند. به قانون حق نشر احترام بگذارید و از منابع دزدی ادبی نکنید. محتوای غیرآزاد را می‌توان تحت استفادهٔ منصفانه به‌کار برد؛ اما همهٔ تلاشتان را در استفاده از جایگزین‌های آزاد برای محتوایی که می‌خواهید به ویکی‌ادبیات بیفزایید بکنید. ازآنجاکه همهٔ مشارکت‌های شما با پروانهٔ آزاد در اختیار عموم قرار می‌گیرد، هیچ ویرایشگری مالک هیچ مقاله‌ای نخواهد بود، و همهٔ ویرایش‌های شما ممکن است بدون هیچ چشم‌پوشی ویرایش و بازتوزیع شود و چنین هم خواهد شد.
Orange pillar ویراستاران باید با یکدیگر با احترام و تمدن رفتار کنند.؛ به دیگر ویکی‌نویسان احترام بگذارید، حتی اگر با آن‌ها موافق نیستید. نزاکت را حفظ کنید. از حمله‌های شخصی و تعمیم‌دادن‌های کلی بپرهیزید. وقتی بحث شدت می‌گیرد، آرام بمانید. با پیروی از قانون سه‌برگردان از درگیرشدن در جنگ‌های ویرایشی بیهوده خودداری کنید و به‌یاد بسپارید ۴۳۴ مقاله در ویکی‌ادبیات هست که می‌توانید به‌جای نزاع، به ویرایش، تکمیل و بحث دربارهٔ آن‌ها بپردازید. با حسن‌نیت عمل کنید و برای اثبات یک موضوع، مقاله‌ها را تکه‌پاره نکنید و تا وقتی که شاهدی برای عملکردی غیر از این ندیده‌اید، فرض را بر این بگذارید که دیگران هم چنین می‌کنند. از حساب‌های زاپاس سوءاستفاده نکنید. آزاداندیش، پذیرا و کل‌نگر باشید.
Red pillar قوانین ویکی‌ادبیات تغییرناپذیر نیستند، قوانین ویکی‌ادبیات روی سنگ کنده نشده‌اند، روح قوانین بر حروف و واژه‌های آن‌ها برتری دارد. در ویرایش، انتقال و تغییر مقالات بی‌باک باشید؛ زیرا این شوقِ ویراستن و پیراستن است که باید به‌عنوان هدف شناخته شود. کامل بودن لازم نیست. از این نترسید که ممکن است خراب‌کاری شود. نسخه‌های قبلی مقالات محفوظ هستند؛ پس امکان ندارد که تصادفاً ویکی‌ادبیات را خراب کنید یا محتوای مقالات را به‌صورت بازگشت‌ناپذیری نابود کنید؛ اما خاطرتان بماند که هرچه بنویسید، شاید برای آیندگان بماند.

جستارهای وابسته

الگو:اصول ویکی‌ادبیات