ویکی‌ادبیات:رزم ویرایشی

From ویکی‌ادبیات
Jump to: navigation, search

الگو:سیاست‌های ویکی‌ادبیات الگو:این سیاست در یک نگاه

تاریخچهٔ یک صفحهٔ ویکی‌ادبیات که نشانگر یگ رزم ویرایشی است

رزم ویرایشی زمانی رخ می‌دهد که کاربری یا جمعی از کاربران به‌طور مداوم ویرایش‌های دیگری یا دیگران را در مقاله‌ای یا موضوع خاصی برگردان می‌کنند. برگردان می‌تواند از طریق خنثی‌سازی یا واگردانی باشد. معاونت عمدی در رزم ویرایشی به‌جای بحث و گفت‌وگو به‌عنوان یکی از مصداق‌های بی‌نزاکتی محسوب می‌شود و ممکن است باعث قطع دسترسی کاربری از مشارکت در ویکی‌ادبیات شود. تلاش برای پیروزی در رزم‌های ویرایشی با برگرداندن‌های پی‌درپی یا تقاضا از دوستانتان برای حمایت از شما رویّهٔ اجماع‌یابی را در ویکی‌ادبیات دچار اخلال می‌کند و روحیهٔ همکاری را در میان مشارکت‌کنندگان می‌کُشد.

بهترین حالت در ویکی‌ادبیات زمانی کسب می‌شود که ایده‌های مخالف درپی فصل مشترکی باشند. بیان حداکثریِ دیدگاه‌ها زمانی کسب می‌شود که همهٔ نظرهای مهم و برجسته دربارهٔ یک موضوع به‌طور مستند مطرح شده باشند. یک جدال ویرایشی خلاف این است و کوششی است برای راه‌یافتن همهٔ ایده‌های یک طرف و ایجاد نسخهٔ دلخواه او.

رزم ویرایشی چیست؟

رزم ویرایشی غالباً با یک ویرایش مشخص نمی‌شود؛ بلکه بر روش‌هایی که برای مواجهه و پیروزی در درگیری‌های ویرایشی بر سر محتوای مقالات[۱] شناخته می‌شود. بازشناختن رزم ویرایشی معمولاً مبتنی‌بر تصمیم دادورانهٔ مدیران هنگام فرونشاندن مناقشات است. پیمانه‌هایی چند هست که مدیران برای تعیین اینکه کاربر کِی به رزم ویرایشی برخاسته‌است به‌کار می‌گیرند.

معمول‌ترینِ پیمانه‌ها برای پیمودن رزم ویرایشی قانون سه‌برگردان است. این قانون ابزاری کارآمد است؛ درگذشتن از حد مطلقِ سه‌برگردان در یک صفحه در ظرف بیست‌وچهار ساعت، به‌معنی رزم ویرایشی است. گرچه قانون سه‌برگردان نباید کورکورانه تفسیر شود، رسیدن به مرز سه‌برگردان عموماً نشانه‌ای‌است قوی که رفتاری‌ سترگ جاری است. غرض از سنجشگر قانون سه‌برگردان، صحه‌گذاشتن بر همهٔ رفتارهایی که در حدود قانونیِ آن می‌گنجد، نیست. برای نمونه، رزم ویرایشی ممکن است به‌صورت دو ویرایش در صفحه در روز، به‌مدتی دراز (طی روزها) رخ دهد. حتی الگویی از برگرداندن‌های کورکورانهٔ پراکنده به‌عنوان نخستین پادآفند در مقابل ویرایش‌های ناپسندیدنی، ممکن است رزم ویرایش تلقی شود.

رزم ویرایشی همانا رفتاری‌است که نمودش برگرداندن‌هاست و نه شمارش خشک‌وخالی برگرداندن‌های یک صفحه طی زمانی مشخص.

رویارویی با رزم‌های ویرایشی

در رزم‌های ویرایشی، طرف‌ها باید تلاش کنند موضوع را در صفحهٔ بحث مقاله مطرح و آن را حل‌وفصل کنند.

هنگام مواجهه با رزم‌های ویرایشی

بهتر است به‌جای درگیرشدن در رزم، به دنبال کمک باشید. هنگامی که اختلاف‌نظر روشن است، همهٔ طرف‌ها باید آتش‌بس بدهند و موضوع را در صفحهٔ بحث حل‌وفصل کنند یا اینکه از جاهای مناسب کمک بطلبند. راه‌های برخورد دیگری نیز که گاه جامعهٔ کاربری توصیه می‌کند، در ادامه بیان خواهد شد.

اگر با انجام همهٔ تلاش‌ها، یک یا چند کاربر نمی‌خواهند رزم ویرایشی را کنار بگذارند، از همکاری امتناع دارند یا از توجه به اطلاعاتی که به آن‌ها داده شده ‌است خودداری می‌کنند، آنگاه با گزارش موضوع در تابلوی مدیران از یکی از مدیران بخواهید به موضوع رسیدگی کند. دادن هشدار الزامی نیست؛ اما اگر به‌نظر می‌رسد کاربر از موضوعِ ممنوعیت رزم‌های ویرایشی آگاه نیست، می‌توان او را با استفاده از {{هشدار نقض قانون سه‌برگردان}} در صفحهٔ بحثش از این سیاست آگاه کرد. اگر خودتان یکی از طرف‌های فعالِ این رزم بوده‌اید، از گذاشتن الگوهای عمومی خراب‌کاری در صفحهٔ بحث کاربر خودداری کنید؛ چنین کاری می‌تواند خصمانه تلقی شود. به‌جای آن بهتر است پیام خود را به زبان خودتان برای همان موضوع خاص درج کنید و در آن تلاش کنید تا اوضاع آرم شود.

کاربران باتجربه چگونه از رزم‌های ویرایشی دوری می‌گزینند

آن هنگام که مشخص شد رزم ویرایشی در میان است، از اکتفا به خلاصه‌ویرایش خودداری کنید و موضوع را در صفحهٔ بحث مقاله مطرح کنید. اگر قرار باشد مدیری به مسئله رسیدگی کند، شواهد درخصوص تلاش‌های طرف‌ها برای حل‌وفصل مسئله را در صفحهٔ بحث مقاله بررسی خواهد کرد. بد نیست که در خاطرتان باشد که هیچ ضرب‌الاجلی تعریف نشده و کاربران می‌توانند تا زمان رفع مشکلات، الگوهای تمیزکاری مناسب را در بخش‌های مشکل‌دار مقاله که درحال گفت‌وگو دربارهٔ آن‌ هستند قرار دهند. اگر گفت‌وگوها به‌نتیجه نرسد ممکن است نیاز باشد توجه کاربران بیشتری به موضوع جلب شود. می‌توانید نظر سوم یا درخواست برای نظر را بیازمایید. کاربران بی‌طرفی پیدا خواهند شد که ویرایش‌های بسیار نامناسب را محدود کنند و درعین‌حال برای دست‌یافتن به اجماع کمک کنند. اگر این روش‌ها ناکام ماند، از روش‌های رسمی و غیررسمی حل اختلاف استفاده کنید.

برخی کاربران باتجربه، عامدانه، فقط ویرایش‌هایی را که تحت استثناهای قانون سه‌برگردان جای می‌گیرند، درپیش می‌گیرند یا اینکه ویرایش‌هایشان را فقط به یک برگردان محدود می‌کنند. اگر مناقشه ادامه یابد، به‌جای اینکه مسئله را بغرنج‌تر کنند، درِ گفت‌وگو را می‌گشایند یا از دیگران کمک می‌خواهند. اینان صرفاً زمانی برگردان می‌کنند که ضروری باشد.[۲] این سیاست به‌ویژه برای موضوعات محل مناقشه[۳] که دیدگاه‌های قطبی و احساسی در آن‌ها زیاد است می‌تواند مناسب باشد.

در آخر: از عقل سلیم استفاده کنید، وارد رزم‌های ویرایشی نشوید. به‌جای برگرداندن‌های مکرر، موضوع را با دیگران مطرح کنید. اگر برگرداندن واقعاً نیاز باشد، ویرایشگران دیگری پیدا خواهند شد که به همین نتیجه برسند و همین کار را انجام دهند (بدون‌اینکه لازم باشد از کسی بخواهید). این امر خود می‌تواند نشانهٔ اجماع دربارهٔ آن ویرایش باشد. به‌جای اینکه به مناقشه بپیوندید و به برگرداندن بپردازید درخواست کنید صفحه محافظت شود.

منابع

جستارهای وابسته

الگو:ویکی‌ادبیات-خرد